Haifa: Cost of Living and Useful Tips for Shopping

 

Written by: Laura Shaprio, UHIS Summer Intern 2017

So you are thinking of studying at the University of Haifa but you want to know more about living here… at around 300,000 people, the city of Haifa is not too big and not too small. The University of Haifa campus is gorgeous and has a great academic reputation.

laura1

It is just an hour train ride from Tel Aviv and has a lower cost of living. Also the beaches are amazing and the people are helpful and friendly. But I am sure you’d like to know exactly what the cost of living is like here in Haifa. That is what this blog post is all about.

The currency in Israel is the New Israeli Shekel (NIS or ILS). 1 USD is equal to 3.57₪ and 1 Euro is equal to 4.16₪*

*These conversion rates are from July 23rd, 2017

laura2

To get around the city via public transport most students buy a Rav Kav (bus pass).

The semester price for a student Rav Kav is 586₪ ($165.51 USD), or 1278₪ ($360.97) for an annual pass.

laura3

Compared to the other countries, groceries in Haifa could be more expensive than you are used to. One way to cut down costs is to shop local and only go to supermarkets for essentials. Buy your fruits and vegetables at a local grocer or the shuk (local farmer’s market) and eat as much fresh food as possible. Packaged products like cereal and foreign snacks can be pricey. I was craving American cereal the other day and just one box of Oatmeal Squares was 21₪.

When you need meat, my advice is to go to a local butcher. Meat is similar enough in price no matter where you buy it, so you may as well buy high quality!

laura5

Buy in bulk! As is the case most everywhere, buying in large quantity can save you money. A 48 pack of toilet paper is only marginally more expensive than a 24 pack so why not buy big? Look for these kinds of prices at grocery stores on non-perishables.

Everything from fruit to bread to nuts are priced out at local grocers and markets by the kilogram so it might be helpful to learn some Hebrew numbers and get familiar with the metric system.

In Haifa, most people natively speak Hebrew, Russian, Arabic or some combination. Obviously, Hebrew should be your first method of communicating but I have found that as an American with no Hebrew language skills I can get by with hand gestures and pointing. Many people also speak at least a tiny bit of English. In addition, much of it is self-serve. Grab a plastic bag from a dispenser or the shop owner, fill it up and then hand over some money. No language skills necessary!

laura7

I went to the supermarket Shufersal yesterday as well as a local grocer, butcher and pharmacy to see what prices were like. Here’s what I found in July of 2017:

 

Item Supermarket Price (Shufersal) Haifa Shuk (Local Farmer’s Market)
48 pack of toilet paper 37.90₪
Large Ariel Laundry Detergent 39.90₪
30 Eggs 26.73₪ 28-34₪
12 Eggs 9₪
Single Yoplait cup 5₪
Pantene Shampoo 15.90₪
Cucumbers 5.90₪ to 6.90₪ per kilo 4.90₪ per kilo
2 liter jug of milk 11.50₪
Bananas 15.80₪ per kilo
Plums 5₪ per kilo
Peaches 12.90₪ per kilo 4.80₪ per kilo
Green Grapes 9.90₪ per kilo 6.80 to 12₪ per kilo
Red Grapes 12.90₪ per kilo 7.80₪ per kilo
Tomatoes 5.90₪ per kilo 4.80₪ per kilo
Onions 4.90₪ per kilo 3.40₪ per kilo
Potatoes 4.90₪ to 6.50₪ per kilo 3.40₪ per kilo
Dried Dates 32₪ per kilo
Dried Apricots 28₪ per kilo
Almonds 40₪ to 55₪ per kilo
Sesame Knot Rolls 4 for 13₪ 1 for 2.10₪ or 10 for 19₪
Giant Israeli Sesame Bagel 4 for 10₪
Bread Rolls 5 for 13₪ 10 for 9₪
Soft Cheeses 3.50₪ to 13.40₪ per 100g Between 2.99₪ and 9₪ per 100g
Pork/Beef Sausages 2.99₪ per 100g

(for hot dog like sausages) and up to 6.50₪ per 100g (for other sausages)

Jar of Applesauce 14₪ unsweetened organic 8.90₪
Special K Cereal 17.90₪

laura8
While my prices are accurate and specific, it doesn’t include everything you might be curious about. If you’d like a more comprehensive list with a less accurate ballpark prices for food, rent and clothing,
click here.

Lastly, you might be wondering how much it costs to maintain a social life. Good question! To go see Wonder Woman with my friends at Globus Max theater in the Grand Kenyon mall my ticket cost 42₪. A bottle of water at the concession stand was 10₪. Thinking of going into Tel Aviv for the weekend? Half off for train and bus tickets if you’re a student. Roundtrip it should cost you 37₪

laura4

Check out this link from the University of Haifa about what to prepare for as an international student.

In the meantime pack your bags and get ready for the adventure of a lifetime…

Interested in getting an International MA at the University of Haifa? Check out the options here or contact us at infograd@haifa.univ.ac.il

 

*Note: The prices and costs expressed in this article are accurate as of July 2017.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s